Ważne info
CO POWINNIŚCIE WIEDZIEĆ, ZANIM ZACZNIECIE ZAJĘCIA HIPOTERAPEUTYCZNE:
1. Najpierw każdy korzystający powinien upewnić się, czy konkretny ośrodek spełnia niezbędne warunki do prowadzenia hipoterapii - odpowiednio wykwalifikowaną kadrę, przygotowane do tego rodzaju zajęć zwierzęta i przyjazne środowisko.
2. Pierwszy kontakt zawsze jest połączony z rozmową wstępną. Terapeuta wytłumaczy podstawowe zasady pracy, potrzebna mu będzie dokumentacja leczenia lub prowadzonych wcześniej terapii danego pacjenta. Razem omówicie cele pracy. Proszę mówić śmiało o obawach, potrzebach i czego się spodziewacie.
Ważne jest, żeby przynieść zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do tego rodzaju zajęć. Dziecko powinno być zaszczepione przeciw tężcowi. W zaświadczeniu lekarz powinien poinformować hipoterapeutę o zaleceniach i o lekach, które pacjent przyjmuje.
3. Po spełnieniu tych warunków można podpisać z terapeutą formalną zgodę, dotyczącą zajęć i zacząć pracę z konikiem.
NIEJEDNOKROTNIE SPOTYKAMY SIĘ Z TYM, ŻE RODZICE WYMAGAJĄ OD NAS, ŻEBYŚMY PRACOWALI Z DZIECKIEM BEZ OPINII LEKARZA. TO JEST ABSOLUTNIE WYKLUCZONE!!!
4. Jest bardzo możliwe, że dziecko będzie potrzebowało więcej czasu na oswojenie się ze środowiskiem i koniem. Nie musi od razu siedzieć na koniu i nie ma w tym nic złego. Wręcz przeciwnie. Dziecko uczy się oswajać z rzeczywistością, dostosowywać się, pokonywać lęki. Nie "chowamy dziecka pod kloszem". Jednak to rodzice zdecydują czy dziecko zmierzy się ze swoimi słabościami w otaczającym go świecie. W momencie, kiedy dziecko zacznie pracować na koniu, postępy będą bardzo szybkie.
5. Pamiętajcie, że zmiany będą tylko w przypadku, gdy praca będzie systematyczna, intensywna a Wasza współpraca z terapeutą będzie jego podstawą.
Rodzice, kiedy zapoznają się z naszą pracą, są zaskoczeni efektami i pytają: "Dlaczego żaden pedagog, psycholog, lekarz do tej pory nie polecił nam takiej skutecznej metody?"
Rozumiemy Wasze zaniepokojenie, lecz trzeba sobie uświadomić, że w Polsce hipoterapia jest prezentowana i rozumiana przede wszystkim jako metoda rehabilitacyjna dla osób niepełnosprawnych. I oto jedno z naszych zadań o rozmiarze światowym: uświadomić także specjalistom, jak wszechstronna jest hipoterapia. Temu służą nasze liczne publikacje w najważniejszych czasopismach fachowych, wykłady na kongresach międzynarodowych oraz międzynarodowe projekty naukowe.
Może się zdarzyć, że istotnym elementem pracy, będzie pozostawienie dziecka z terapeutą sam na sam. Jeśli terapeuta poprosi Was, żeby np. schować się, to proszę zróbcie to. Później będzie czas na wytłumaczenie. Istotna jest Wasza współpraca z terapeutą. A więc, jak najwięcej pytajcie i dzielcie się swoimi myślami, wątpliwościami; To Wy znacie dziecko najlepiej i nieraz będzie potrzebna Wasza opinia. Należy opisać terapeucie, jak sytuacja wygląda w domu, jakie są postępy, zmiany, czy jesteście z tego zadowoleni. Im większe wzajemne porozumienie, tym lepsze i szybsze efekty terapii.
WAŻNE DOKUMENTY DO ZAJĘĆ HIPOTERAPEUTYCZNYCH (pliki do pobrania):
Klauzula informacyjna - monitoring wizyjny
Klauzula informacyjna - przetwarzanie danych osobowych
Deklaracje do zajęć, regulamin zajęć